کسب مهارت امتحان دادن

 

کسب مهارت امتحان دادن (1)

1) پس از یاد گرفتن کامل مطلب باید به حل تمرینات کتاب درسی و برطرف کردن اشکالات خود بپردازید و نمونه‌سؤال‌های امتحان نهایی یا هماهنگ کشوری را نیز حل کنید. سعی کنید طرز پاسخ‌گویی به سؤال‌های نهایی را خوب بیاموزید. هم‌چنین با دیدن کلید تصحیح امتحانات نهایی با روش تصحیح برگه‌ها آشنا شوید.

2) این اشتباه است اگر فکر کنید سؤال‌های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال قبل باشد. اخیراً طراحان سؤال تلاش می‌کنند سؤال‌های مفهومی را در قالب‌های جدید و نو طرح کنند. به همین دلیل تأکید می‌کنم که روی عمیق‌خوانی و فراگیری دقیق مفاهیم تأکید بیش‌تری داشته باشید.

3) اگر بدخط هستید تمرین کنید که خوش‌خط بنویسید.

4) به اشکالات خود حساس باشید. بسیاری از دانش‌آموزان اشکالات ساده مانند خطای محاسبه، درست نخواندن متن سؤال و… را اشکال نمی‌دانند. آن‌ها بلد نبودن‌های بزرگ را اشکال می‌دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند. این نگرش دانش‌آموزی است که به اشکال و اشکال‌گیری حساس نیست؛ ولی دانش‌آموزان ممتاز حتی با یک اشتباه ساده‌ی محاسباتی دوباره مسئله را حل می‌کنند. آن‌ها نسبت به ساده‌ترین اشکالات خود بی‌رحم هستند. این تجربه را از آن‌ها بیاموزید. برای گرفتن نمره‌ی 17 یا 18 دانستن مطلب کافی است، ولی برای گرفتن نمره‌ی 19 و 20 تسلط و حساسیت به اشکالات اهمیت بیش‌تری دارد.

منبع: kanoon.ir

پاسخ دهید