کسب مهارت امتحان دادن (3)

 

کسب مهارت امتحان دادن (3)

6) برای پاسخ‌گویی به پرسش‌هایی که در مرحله‌ی اول به آن‌ها پاسخ نداده‌اید، طرح و برنامه داشته باشید. پیشنهاد می‌کنم:

* ابتدا از سؤال‌هایی شروع کنید که نمره‌ی بیش‌تری دارند.

* سپس به سؤال‌هایی بپردازید که وقت بیش‌تری می‌گیرند.

* آن‌گاه به سؤال‌هایی بپردازید که فکر بیش‌تری می‌خواهند.

* در انتها به سؤال‌هایی که نمره‌ی کم‌تری دارند پاسخ دهید.

7) زمان امتحان را طوری تقسیم کنید که دوسوم از مدتی که در اختیار دارید به پاسخ دادن به سؤال‌ها اختصاص یابد و یک‌سوم آن به مرور کردن پاسخ سؤال‌ها و تصحیح احتمالی بعضی از اشتباهات.

8) وقت خود را با فکر کردن در مورد سؤال‌های دشواری که جواب آن‌ها را  نمی‌دانید هدر ندهید. در صورتی که پاسخ سؤالی را نمی‌دانید آن را علامت بزنید و به سراغ سؤال بعدی بروید. در پایان می‌توانید روی این گونه سؤال‌ها بیش‌تر فکر کنید و احتمالاً جواب آن‌ها را پیدا کنید.

9) در شروع امتحان خودتان را با این جمله که امتحان سخت است نترسانید. بسیاری از دانش‌آموزان در همان لحظه‌ای که در حال خواندن سؤال هستند در ذهن خود تکرار می‌کنند که این سؤال یا این امتحان سخت است. چنین دانش‌آموزانی هرگز نمی‌توانند نمره‌ی خوبی از امتحان بگیرند. بهتر است در زمان خواندن پرسش‌ها تمام تمرکز خود را فقط بر روی پرسشی که می‌خوانید قرار دهید.

10) در صورتی که در پایان جلسه‌ی امتحان وقت اضافه داشتید بهتر است جواب سؤال‌ها را مرور کنید و اگر اشکالی در آن‌ها دیدید آن‌ها را اصلاح کنید.

11) باید متوجه‌ لغت‌ها و کلمات کلیدی باشید. وجود لغت‌هایی مثل «همیشه، همچون، فراوان، بیش‌تر، برخی، هرگز، به جز این گزینه، فقط، به طور کامل، به طور لازم، به طور کلی، اغلب و… در جمله ممکن است نحوه‌ی پاسخ‌گویی و نوع پاسخ شما را عوض کنند. به این لغت‌‌ها‌ی حساس و کلیدی توجه بیش‌تری داشته باشید.

12) اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

13) اگر هنگام امتحان مشکلی برای‌تان ایجاد شد با مراقبین در میان بگذارید.

منبع: kanoon.ir

پاسخ دهید