چند نکته برای آرامش در زمان امتحانات

 

چند نکته برای آرامش در زمان امتحانات

با توجه به نزدیک شدن به امتحانات پایان سال گاهی از دانش‌آموزان و اولیا شنیده می‌شود که استرس دارند. با در نظر گرفتن موارد زیر سعی کنید این مسئله را کنترل کرده و با آرامش مطالعه کنید.

1) از به کار بردن کلمات و عبارت‌های منفی شبیه «من بلد نیستم»، «این درس را دوست ندارم»، «هیچ وقت نمی‌توانم ریاضی را یاد بگیرم»، «همیشه درس‌های حفظی برایم سخت بوده است» بپرهیزید. هر چه دیدتان را مثبت‌تر کنید در ضمیر ناخودآگاه شما اطمینان به توان انجام کار بیش‌تر می‌شود و نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

2) با سرعت مطالعه کنید. گاهی دانش‌آموزان برای یادگیری یک مفهوم یا مسئله چندین بار پشت سر هم آن را می‌خوانند؛ در صورتی که این کار فقط ذهن شما را خسته می‌کند و از کُند پیش رفتن مطالعه نگران می‌شوید؛ اما اگر بعد از یاد گرفتن مطلب از آن بگذرید و پس از پایان فصل یا حتی پایان کتاب دوباره مطالب خوانده‌شده را مرور کنید نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

3) از خودتان انتظار معقول داشته باشید؛ درواقع به میزان افزایش تلاشتان نسبت به قبل، انتظار پیشرفت و کسب نمره‌ی بهتر را داشته باشید.

4) در برخورد با دوستان به این‌که می‌گویند چند بار درس را خوانده و مرور کرده‌اند یا تا کجا پیش رفته‌اند توجه نکنید. هر کس برای مطالعه، برنامه و روش خودش را دارد و اگر شما درست برنامه‌ریزی کرده باشید به هدفتان می‌رسید. پس گوش فرا دادن به این سخنان فقط موجب افزایش استرس در شما و عدم تمرکز هنگام مطالعه می‌شود.

منبع: kanoon.ir

پاسخ دهید