مواد و منابع آزمون کارشناسی ارشد مکانیک ماشین های کشاورزی

نام دروس و ضرایب کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک بیوسیستم (کد 1319) (سراسری)

منبع:modaresanesharif.ac.ir

فارغ‌التحصيلان رشته مهندسي مکانيک بیوسیستم براي تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد مي‌بايست بر دروس زير تسلط کامل داشته باشند: زبان عمومي و تخصصي (انگلیسی)، رياضيات، مقاومت مصالح، ماشین های کشاورزی، موتور و تراکتور.

« زبان عمومي و تخصصي »

تعداد سؤالات اين درس در آزمون سراسري سال 94، 30 سؤال و ضريب آن 2 مي‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پيداست، شماري از سؤالات اين درس زبان عمومي و تعدادي از آن‌ها نيز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصي رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم است. بدون ترديد اگر دانشجويان در درس زبان حداقل‌هايي را داشته باشند مطالعه و سرمايه‌گذاري در اين درس مي‌تواند منطقي باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصي در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌هاي مختلف متفاوت است و اساتيد اين درس به صورت سليقه‌اي منابع و يا جزوات مورد نظر خود را به دانشجويان معرفي مي‌كنند. منابع زبان تخصصي مكانيك بیوسیستم زبان تخصصي حميدرضا قاسم‌زاده و فرهنگ لغات تخصصي مهندسي ماشين كشاورزي محسن آزادبخت مي‌باشد. خواندن كتاب‌هاي زبان عمومي و تخصصي موسسه مدرسان شريف براي رسيدن به تسلط در اين درس كفايت مي‌كند. در كتاب زبان عمومي مطالب گرامري و يك سري لغات و اصطلاحات عمومي و همچنين تست‌هاي عمومي رشته‌هاي مختلف گنجانده شده و داوطلبان حتي در صورت فراموشي درس زبان مي‌توانند خود را به سطح مطلوبي با استفاده از اين كتاب برسانند. در كتاب زبان تخصصي موسسه مدرسان شريف افزون بر بررسي و ارايه پاسخ تشريحي و ترجمه تست‌هاي كنكورهاي كارشناسي ارشد سال‌هاي قبل (از سال 94ـ 75) لغات، اصطلاحات و متون رايج در رشته ماشين كشاورزي به همراه ترجمه آن‌ها گنجانده شده و ضمن آموزش و ترجمه متون مختلف، تست‌هاي چهارگزينه‌اي تأليفي براي آشنايي هرچه بيشتر داوطلبان آزمون كارشناسي ارشد با سؤالات درس زبان تخصصي اين رشته آورده شده است. در ضمن تست‌هاي مكانيك بیوسیستم با پاسخ‌هاي تشريحي در اين كتاب براي آشنايي با تست‌هاي بيشتر در كتاب گنجانده شده است. براي قسمت زبان تخصصي مي‏بايست لغات تخصصي از طريق پاورقي­ ها و انتهاي کتب فرا گرفته شود. به طور مثال نام اجزاي موتور همواره مورد توجه طراحان بوده و بهتر است دانشجويان هنگام مطالعه ساير دروس نسبت به يادگيري اين لغات نيز مبادرت ورزند.

« رياضيات »

درس رياضيات در رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم شامل 30 تست بوده و ضريب آن 3 مي‌باشد. مواد امتحاني اين درس مجموعه‌اي از مطالب رياضي کنکور کارشناسي و رياضيات دانشگاهي است. در دانشگاه دانشجويان رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم رياضيات (1)، (2) و (3) را مي­ گذرانند که رياضيات (3) مانند درس معادلات ديفرانسيل ساير رشته­ هاي مهندسي است. سرفصل‌هايي كه در كنكور این رشته از آن سؤال مطرح مي‌شود شامل: تابع، حد و پيوستگي، مشتق و كاربرد آن، معادلات دیفرانسیل مرتبه اول و دوم، انتگرال و کاربرد آن، دنباله و سری، اعداد مختلط، بردار، ماتريس، توابع چند متغيره، انتگرال دوگانه و سه گانه، انتگرال روي خم و روي سطح، مختصات قطبي، سری‌ها، قضاياي ديورژانس، استوكس، هندسه تحليلي، توابع برداري، تبدیل لاپلاس و کاربردهای آن. براي فائق آمدن بر سؤالات اين درس مي­توان از کتاب­هاي رياضيات دانشگاهي مانند معادلات ديفرانسيل دکتر شيدفر استفاده نمود. با توجه به گستردگي اين درس و همچنين ممكن است در دانشگاه تمامي سرفصل‌هاي لازم تدريس نشده باشد و اينكه اكثر دانشجويان در اين درس پايه ضعيفي دارند انتشارات مدرسان شريف اقدام به تأليف كتابي نموده كه كليه مباحث مربوطه از پايه با بياني سليس و روان بيان شده است و همچنين با توجه به اينكه اين درس نياز به حل تمرين زيادي دارد تست‌ها و مثال‌هاي زيادي همراه با پاسخ تشريحي و توضيحات لازم براي درك بهتر سؤال آورده شده است كه براي مسلط شدن بر اين درس منبع جامع و كافي مي‌باشد.

« مقاومت مصالح »

درس مقاومت مصالح در رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم شامل 30 تست و ضريب آن 3 مي‌باشد. مواد امتحاني اين درس مجموعه اي از مطالب درس استاتيک و مقاومت مصالح (1) و (2) است. در برخي موارد نيز سؤالاتي از آزمايشگاه مقاومت مصالح (2) مطرح شده است. سرفصل‌‌هاي درس مقاومت شامل استاتيك، تنش و كرنش، تنش برشي و پيچش، تنش خمشي، تبديل‌هاي تنش و كرنش، تغيير مكان تيرها و روش‌هاي انرژي است. کتب مناسب اين درس استاتيک مريام، مقاومت مصالح بير-جانسون و تيموشنکو است. براي اين درس انتشارات مدرسان شريف كتابي در نظر گرفته است كه شامل توضيحات، درسنامه و تست‌ها و مثال‌هاي حل شده و همچنين تست‌هاي دانشگاه سراسري و آزاد از سال 94-74 همراه با پاسخ‌هاي تشريحي مي‌باشد كه مرور اين تست‌ها مي‌تواند براي رقابت در قبولي دانشگاه‌هاي معتبر مفيد باشد.

« موتور و تراکتور »

اين درس در كنكور سراسري سال 94 شامل 30 تست و ضريب آن 2 مي‌باشد. در دوره كارشناسي اين درس تحت عنوان مباني موتورهاي احتراق داخلي كه 2 واحد تئوري و 1 واحد كارگاه، مكانيك تراكتور كه 2 واحد تئوري و 1 واحد كارگاه و ترموديناميك كه 3 واحد تئوري مي‌باشد. مباحث اين درس شامل ترموديناميك و چرخه‌هاي عملي موتور و بازده و توان و اجزاء موتور، سيستم‌هاي الكتريكي، روغن‌كاري و خنك‌كاري، سوخت رساني، ورود هوا و خروج دود، سيستم‌هاي هيدروليك و اتصالات، خطوط انتقال توان و وزن و كشش مي‌باشد. منابع اصلي اين درس کتاب توان موتور و تراکتور ترجمه دکتر رنجبر، شناخت و کاربرد تراکتور و موتورهاي احتراقي و هيبريدها هر دو از دکتر بهروزي لار، مکانيک عملکرد تراکتور و ادوات خاک‌ورزي دکتر کيهاني و طباطبايي و همچنين مباني مهندسي موتورهاي احتراق داخلي ترجمه دکتر صنايع است. شايان ذکر است که مطالعه کتاب تراکتورها و ماشين‌هاي کشاورزي دکتر منصوري راد نيز از موارد مناسب براي مطالعه موتور و تراکتور است. با توجه به پراكندگي منابع و همچنين محدود بودن زمان داوطلبان، انتشارات مدرسان شريف تمامي مطالب و مباحث مفيد و ارزشمند اين كتب را براي داوطلبان كنكور اين رشته گردآوري نموده است كه خواندن اين كتاب مي‌تواند كمك شاياني هم در يادگيري مطالب و هم از لحاظ محدويت زماني به دانشجويان نمايد اين كتاب شامل كليه مطالب با درسنامه‌اي سليس و روان و قابل درك براي تمامي دانشجويان با هر سطح علمي مي‌باشد و همچنين تست‌هاي كنكورهاي سراسري و آزاد گذشته همراه با پاسخ‌هاي تشريحي و سؤالات تأليفي چهار گزينه‌اي كه براي خودسنجي داوطلبان مي‌باشد ارائه شده است.

« ماشين هاي کشاورزي »

درس ماشين‌هاي كشاورزي در كنكور کارشناسی ارشد سراسري سال 94 شامل 30 تست و ضريب آن 4 مي‌باشد اين درس در دوره كارشناسي به صورت ماشين‌هاي خاك‌ورزي و كاشت كه 2 واحد تئوري و 1 واحد كارگاه، ماشين‌هاي داشت و برداشت كه 2 واحد تئوري و 1 واحد كارگاه و طراحي ماشين‌هاي كشاورزي كه 3 واحد تئوري مي‌باشد ارائه مي‌شود. مباحث اين درس شامل مفاهيم و انواع خاك‌ورزي و ماشين‌هاي خاك‌ورزي، مفاهيم كارنده و ماشين‌هاي رديف كار، بذر كارها، علف كارها، كارنده‌هاي خاص، سيب زميني و نشاكارها، ماشين‌هاي داشت و برداشت و كولتيواتورها و تنك كن‌ها، كودپاش‌ها و سم‌پاش‌ها و ماشين‌هاي وجين، سله كشي مي‌باشد. اصلي‌ترين منبع براي غلبه بر سؤالات اين درس دو گانه مشهور دکتر منصوري راد از دانشگاه بوعلي همدان است که طيف وسيعي از ماشين‌ها را پوشش مي‌دهد. اين کتب که با نام تراکتورها و ماشين‌هاي کشاورزي به چاپ رسيده همواره مورد علاقه طراحان بوده و تمامي قسمت‌هاي اين کتاب داراي اهميتي بالقوه است که اين اهميت حتي شامل تصاوير نيز مي‌شود. واژگان انتهايي اين کتب براي درس زبان تخصصي بسيار مناسب است. پس از اين، کتاب ماشين‌هاي خاک‌ورزي دکتر شفيعي، اصول طراحي ماشين‌هاي کشاورزي ترجمه دکتر بهروزي لار نيز مورد توجه طراحان بوده است. البته مطالعه کتبی همچون مدیریت تراکتور و ماشین‌های کشاورزی ترجمه دکتر بهروزی لار نیز توصیه می‌گردد. به دليل وجود منابع مختلف و همچنين پراكندگي مطالب، انتشارات مدرسان شريف اقدام به گرد‌آوري كتابي تحت عنوان ماشين‌هاي كشاورزي نموده كه داوطلبان اين رشته را بي‌نياز از منابع ديگر مي‌كند در اين كتاب تمامي مطالب و مباحث طبق سرفصل‌هاي وزرات علوم بيان شده است و همچنين تست‌هاي چند سال اخير كنكور كه مي‌تواند كمك زيادي را به دانشجو نمايد همراه با پاسخ‌هاي تشريحي گنجانده شده است و همچنين در آخر هر فصل سؤالات چهار گزينه‌اي مطرح شده است كه دانشجو بعد از فراگيري درسنامه مي‌تواند خود را مورد آزمايش قرار دهد.

ضرایب دانشگاه سراسری مهندسی مکانیک بیوسیستم براساس دفترچه آزمون سال 96

 

عناوین دروس امتحانی: 1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)، 2- ریاضیات، 3- استاتیک، دینامیک و مقاومت مصالح، 4- طراحی اجزاء ماشین و طراحی ماشین های کشاورزی، 5- مکانیک سیالات و ترمودینامیک، 6- ابزار اندازه گیری.

 

رشته گرایش کد ضریب ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس
(از راست به چپ)
1 2 3 4 5 6
مهندسی مکانیک بیوسیستم 1) طراحی و ساخت 1 2 4 4 4 1 3
2) انرژی های تجدیدپذیر 2 2 4 1 2 4 3
3) فناوری پس از برداشت

 

 

2 2 4 1 2 4 3

پاسخ دهید