shayan-220x150

مصاحبه با رتبه 1 کنکور تجربی 93 سید شایان پورمیربابایی از آستانه اشرفیه رتبه 1 تجربی کشور

shayan-220x150

سید شایان پورمیربابایی از  آستانه اشرفیه رتبه 1 تجربی کشور

سید شایان پورمیربابایی  هستم از دوم دبیرستان به کانون آمدم و میانگین ترازم در آزمون های امسال  کانون  8464 بود.

من در سه سالی که در آزمون های کانون شرکت می کردم ، اصلا غیبت نداشتم.

( 63 آزمون بدون غیبت )

در مدرسه استعدادهای درخشان لنگرود درس خواندم.

شما اهل آستانه اشرفیه هستید . در مدرسه استعدادهای درخشان لنگرود درس می خواندید و در آزمون های کانون شهر لاهیجان شرکت داشتید. آیا دلیل خاصی وجود داشت؟

در آستانه مدرسه استعداد درخشان نداریم و به همین دلیل در آزمون ورودی استعداد درخشان لنگرود شرکت کردم و پذیرفته شدم. از طرفی بیشتر همکلاسی های من در مدرسه در نمایندگی لاهیجان در آزمون ها شرکت می کردند. من هم برای حفظ رقابت نمایندگی لاهیجان را برای آزمون دادن انتخاب کردم.آقای سعید مفیدی آستانه رتبه 2 کشور رشته ریاضی سال 90 هم که اتفاقا همسایه ما هستند ، شرایطش مشابه من بود .

ساعت مطالعه تان چقدر بود ؟

به طور میانگین هفته ای 55 تا 60 ساعت مطالعه داشتم.

آیا مشاور خصوصی داشتید؟

خیر

پشتیبان شما در شهر شما چه کسی بود ؟

آقای زاهدی

و پشتیبان ویژه شما چه کسی بود ؟

پشتیبان ویژه ام آقای عقیل زربینی رتبه 5 منطقه 3 سال 92 بودند. هر دو مشاوره های خیلی خوبی به من دادند و از تجربیات آنها استفاده کردم.

آیا معلم خصوصی داشتید یا به آموزشگاه خصوصی می رفتید؟

خیر از همان معلم های مدرسه استفاده می کردم.

با توجه به اینکه از شهر کوچکی بودید آیا احساس نمی کردید که امکانات کمتری نسبت به شهرهای بزرگ دارید؟

خیلی کم اما فکر می کردم اگر ضعفی وجود داشته باشد ، می توانم با پشتکار خودم آن را برطرف کنم.

آیا تا روز آخر به مدرسه می رفتید ؟

بله تا آخرین روزها به مدرسه می رفتم.

آیا درسی بوده که شما با آن مشکل داشته باشید و بعد بتوانید با انتخاب روش درست برای خودتان ، چالشتان را با آن درس حل کنید؟

ادبیات فارسی – سعی کردم از تست بیشتر استفاده کنم و مطالب حفظی را چندین بار دوره کنم.

درصدهای کنکورتان را می گویید؟

ادبیات 89.4  عربی94.7   دینی 94.7    زبان89.4     زمین64     ریاضی 86.7      زیست100

فیزیک95.6    شیمی 97.2

مهم‌ترين نکته‌اي که باعث موفقيت شما شد، چه بود ؟

درجه اول لطف خداوند ، سپس پشتکار خودم و کمک های والدین و معلمان . تلاش و پشتکار فراوانی داشتم اگر هم ناامید می شدم با پدر و مادرم صحبت می کردم. مادرم مشاوره های خیلی خوبی به من دادند.

شغل پدر و مادرتان چیست ؟

هر دو معلم زبان انگلیسی هستند.

یک مقدار می توانید از مطالعه ی خود در طول دوران تحصیل خود بگویید زیرا ممکن است افرادی باشند که بخواهند بدانند چگونه می توان رتبه 1 شد؟

از دوران ابتدایی خوب درس خواندم و وارد مدرسه استعداد درخشان شدم. اول دبیرستان را خیلی جدی نگرفتم اما از سال دوم دبیرستان به طور جدی کارم را برای کنکور شروع کردم و سال سوم با قدرت بیشتری درس خواندم.

و سخن پایانی؟

اول از خداوند منان سپاسگذارم و سپس از پدر و مادر و دوستان و آشنایان ومعلمان و کادر آموزشی مدارس ام ابتدایی ( مدرسه میعاد و غدیر آستانه ) و راهنمایی و دبیرستان ( مدرسه استعدادهای درخشان لنگرود ) کمال تشکر را دارم.

 

متن مصاحبه دوم کانون با ایشون :

سيد شايان پورميربابايي ،رتبه 1 کنکور تجربي 93 و برنامه تابستان

لطفاً خودتان را معرفی کنید ؟ از چه زمانی به کانون آمدید و میانگین تراز امسال شما در آزمون های کانون چقدر بود ؟

سید شایان پور میر بابایی هستم از سال دوم دبیرستان به کانون آمدم و میانگین ترازم در آزمون های امسال کانون و در چهارم تجربی 8400 بود.

سال گذشته این روزها خودت را برای برنامه تابستان آماده می کردی . در تابستان چگونه مطالعه کردی و روی کدام درس ها تمرکز کردی ؟

هماهنگ با آزمون های کانون ، پیش رفتم البته بیشتر تمرکزم را روی پیش خوانی درس های سال چهارم و مرور درس های عمومی گذاشتم.

کدام یک از درس های نگاه به آینده را انتخاب کردی و علت تصمیمت برای تمرکز روی درس های نگاه به آینده چه بود ؟

من درس های ریاضی و فیزیک و شیمی و زیست را انتخاب کرده بودم . هم مدرسه شروع شده بود و هم فرصت خوبی برای مطالعه درس های جدید داشتم و هم یک تجربه خیلی خوب در انتخاب درس های نگاه به آینده در تابستان سال قبل داشتم.

می توانید بیشتر توضیح دهید؟

من از مهر سال دوم دبیرستان به کانون آمدم . اولین تابستان همراهی من با کانون ، تابستانی بود که می خواستم به سال سوم بروم. در آن تابستان ، همگام با برنامه نگاه به آینده ،  روی شیمی سال سوم تمرکز کردم . با شروع سال تحصیلی با وجود سختی فصل استکیومتری ، من روی این فصل ، کاملا مسلط بودم زیرا در در وقت بیشتر تابستان ، برای این مبحث ، تست زیادی کار کرده بودم و مهارت خیلی خوبی در این فصل کسب کرده بودم. خوب از این تجربه خوبم برای تابستان سال چهارم هم استفاده کردم.

 بدون معلم هم می توان درس ها را پیش خوانی کرد ؟

خوب بله من خودم این کار را بارها انجام دادم. ابتدا کتاب درسی را می خواندم و سپس از کتاب های آموزشی و تست برای باز شدن بیشتر مطلب استفاده می کردم.

گفتی تست و کتاب های آموزشی  . آیا کتاب خاصی هست که از آن استفاده کرده باشی و بخواهی به دیگران هم توصیه کنی ؟

من از کتاب های آبی 30 سال کنکور ریاضی و فیزیک استفاده کردم .این کتاب ها سوالات کنکور را به خوبی پوشش می دهند و  نکته مهم آن است که در این کتاب ها سوالات قدیمی کنکور حتی سوالات دهه 60 و 70 دانشگاه آزاد که اتفاقا سوالات با کیفیتی هستند ، هم دیده می شود.

کمی از تمرکزت بر روی درس های عمومی هم برایمان توضیح بده ؟

درس های عمومی جزء دروسی هستند که ما معمولا به آن کم توجهی می کنیم . به جز زمان تابستان ، با وجود برنامه های مدرسه فرصت کمتری برای توجه به درس های عمومی است . با توجه به گنجاندن دروس عمومی در برنامه تابستان و توجه ویژه به کتاب زرد عمومی در این برنامه من هم به عمومی ها توجه کردم . با مرور تست های کتاب زرد عمومی در تابستان ، هم با تیپ های مختلف سوالات کنکور آشنا شدم و هم با یک بار دوره این تست ها در تابستان ، خیالم راحت بود که برای بعد از تابستان که فرصت کمتری برای مرور این تست ها دارم ، یک بار این تست ها را دوره کرده ام.

آیا درسی بود که جزو نقاط قوت همیشگی ات در آزمون ها باشد؟ روش مطالعه ات برای آن درس چه بود ؟

ریاضی – برای درس ریاضی اولویت من کتاب درسی بود. ابتدا تمرین های کتاب درسی را به طور کامل حل می کردم و سپس سراغ جزوه و کتاب های کمک آموزشی  می رفتم. البته تمرکز اصلی ام در این قسمت روی تست های کنکور سراسری و کتاب آبی 30 سال بود.

در تابستان سال گذشته تلاش خوبی داشتی . با توجه به اینکه کنکورت را هم داده ای ، آیا نکته دیگری است که بخواهی به آن اشاره کنی ؟

از تجربیات مثبت خودم گفتم اما دلم می خواهد به موضوعی اشاره کنم که اگر به تابستان سال گذشته برگردم به آن توجه می کردم. در تابستان سال گذشته بعد از امتحانات نهایی که معدلم بیست شد ، احساس کردم روی مطالب سال سوم مسلط هستم و خیلی مطالب را جدی مرور نکردم و در نتیجه در نیم سال دوم سال چهارم کارم سخت شد. به دانش آموزان توصیه می کنم که هر چقدر هم روی سال سوم مسلط هستند ، از مرور جدی مطالب غافل نشوند تا در نیم سال دوم کارشان راحت تر باشد.

 

لازم به ذکر است که ایشون و رتبه 8 تجربی امسال یعنی آقای فراست رجبی در مدرسه استعدادهای درخشان شهید بهشتی لنگرود همکلاسی بوده اند .

پاسخ دهید