مساحت دانشگاه اصفهان

دانشگاه اصفهان با قدمت ۶۰ ساله ی خود جزو پیرترین و با قدمت ترین دانشگاه های ایران است که به مرور زمان قسمت علوم پزشکی از این دانشگاه مستقل گردید. دانشگاه اصفهان با وسعت ۳ میلیون متر مربعی خود یکی از وسیع ترین دانشگاه های ایران نیز است. این دانشگاه و دانشگاه صنعتی اصفهان، دو دانشگاه دولتی و مهم استان اصفهان هستند.

به گزارش سامانه دانشجویان ایران : دانشگاه اصفهان یکی از دو دانشگاه بزرگ دولتی شهر اصفهان است. موقعیت فیزیکی این دانشگاه به گونه‌ای است که در مجاورت دروازه شیراز قرار گرفته و با وسعت نزدیک به ۳ میلیون متر مربع از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایران است. دانشگاه دیگر بزرگ دولتی اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان است که در سوی دیگر اصفهان و در حومه شهر، قرار گرفته‌است. پس از تصویب قانون تأسیس وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۶۵ دانشکده‌های پزشکی، داروسازی و بهداشت دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان مستقل از دانشگاه اصفهان شناخته شد.

دانشگاه اصفهان

تأسیس : ۱۳۲۵
نوع دانشگاه : عمومی
رئیس : هوشنگ طالبی حبیب آبادی

تعداد دانشجو : ۱۵۰۰۰
مکان : اصفهان
وب‌گاه : www.ui.ac.ir

تاریخچه

جمعی از پزشکان اصفهان در جهت تأسیس آموزشگاه عالی بهداری با تلاش و پشتکار خود موفق شدند موافقت احداث مرکز آموزش عالی بهداری را که پایه‌گذاری دانشگاه اصفهان امروز است را جلب نمایند.
با موافقت تأسیس آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۲۵ و افزایش تعداد متقاضیان شرکت کننده‌ی در این آموزشگاه، زمین‌های هزار جریب تا نزدیکی کوه صفه، برای برپایی عظمتی با شکوه به نام دانشگاه اصفهان مهیا گردید.
پس از تأسیس و انتقال آموزشگاه عالی بهداری به منطقه‌ی هزار جریب، دانشکده‌ی پزشکی نیز در ۷ آبان ماه ۱۳۲۹ در کنار همان آموزشگاه احداث گردید. در سال ۱۳۳۵ قدم دیگری در جهت تعالی دانشگاه اصفهان برداشته شد که آن، تأسیس دانشکده‌ی داروسازی در کنار پزشکی بود. پس از تأسیس دانشکده‌ی داروسازی، در دیماه ۱۳۳۷ دانشکده‌ی ادبیات با برپایی دو رشته‌ی تحصیلی زبان و ادبیات فارسی و انگلیسی در کوی شاهزاده ابراهیم، گسترش رشته‌هایی چون زبان و ادبیات فرانسه(۱۳۳۸) ، زبان و ادبیات ارمنی(۱۳۳۹) ، زبان و ادبیات عرب(۱۳۳۱) ، تاریخ و جغرافیا(۱۳۴۵) ، گروه علوم اجتماعی(۱۳۴۸) و انتقال این دانشکده در سال ۱۳۴۸ از کوی شاهزاده ابراهیم به مجموعه‌ی دانشکده‌های واقع در هزار جریب رونقی تازه به دانشگاه اصفهان بخشید.
مرداد ماه سال ۱۳۴۳ یادآور خاطره‌ی تأسیس دانشکده‌های علوم و علوم تربیتی و روانشناسی به همت تلاش پیگیر و بی‌وقفه‌ی استادانی چون دکتر فاروقی می‌باشد. در اواخر سال ۱۳۴۷ با شکل‌گیری کلی دانشگاه اصفهان مدرسه‌ی عالی کورش کبیر به این دانشگاه الحاق گردید و در همان سال نیز دانشکده‌ی علوم اداری و اقتصاد در دانشگاه تأسیس شد.
در سال ۱۳۶۵ پس از سه دهه دانشکده‌های علوم پزشکی از دانشگاه اصفهان جدا شدند و راهی جداگانه برگزیدند .

جدول معرفی دانشگاه

عنوان

تعداد

عنوان

تعداد

دانشکده ها

۱۲

اعضاهیات علمی بامرتبه استاد

۳۶

گروههای آموزشی

۴۵

اعضاهیات علمی بامرتبه دانشیار

۱۰۷

مرکززبان آموزی

۲

اعضاهیات علمی بامرتبه استادیار

۳۱۶

مرکزپژوهشی

۵

اعضاهیات علمی بامرتبه مربی

۶۱

گروه پژوهشی

۳۲

اعضاهیات علمی بامرتبه استادیاربه بالا

۴۵۹

اعضاهیات علمی

۵۰۹

دانشجومقطع کارشناسی

۹۶۸۷

دانشجو

۱۴۹۸۸

دانشجومقطع کارشناسی ارشد

۴۴۳۰

دانشجوپذیرفته شده

۲۶۸۱

دانشجومقطع دکتری

۸۷۱

دانش آموخته(سال ۹۰)

۳۹۷۵

رشته های مقطع کارشناسی

۶۱

مساحت فضای آموزشی

۴۷۳۳۹۵

رشته های مقطع کارشناسی ارشد

۱۴۷

مساحت کلاسهای درس

۵۱۴۱۵

رشته های مقطع دکتری

۵۱

دانشگاه اصفهان ۱۲

رشته‌های ارائه‌شده

علوم و فناوری‌های نوین
مهندسی هسته‌ای در سطح کارشناسی ارشد و دکتری
زیست فناوری در سطح کارشناسی ارشد و دکتری
مهندسی نانو در سطح کارشناسی ارشد
مهندسی انرژی در سطح کارشناسی ارشد

آموزش (علوم تربیتی)
برنامه درسی در سطح دکتری
برنامه ریزی آموزشی در سطح کارشناسی ارشد
فلسفه آموزش و پروش در سطح کارشناسی ارشد و دکتری
مدیریت آموزشی در سطح کارشناسی ارشد و دکتری
مدیریت و برنامه ریزی آموزشی در سطح کارشناسی
تکنولوژی آموزشی در سطح کارشناسی

حمل ونقل وترافیک
مهندسی راه آهن (خط وسازه‌های ریلی)
مهندسی حمل ونقل درسطح کارشناسی ارشد

علوم پایه
ریاضیات محض و کاربردی در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری.
فیزیک در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری.
زمین‌شناسی در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری.
شیمی در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری.
زیست‌شناسی با گرایش‌های ژنتیک و میکروبیولوژی و جانورشناسی و گیاه‌شناسی. (در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا)
آمار در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری.

دانشگاه اصفهان ۸

ادبیات و علوم انسانی
ادبیات فارسی
فلسفه
جامعه‌شناسی
الهیات
تاریخ
جغرافیا

تربیت بدنی
تربیت بدنی
علوم مهندسی
مهندسی برق (گرایش الکترونیک و قدرت و مخابرات و کنترل) در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری.
مهندسی کامپیوتر (در دو گرایش نرم‌افزار و سخت‌افزار) در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری.
مهندسی شیمی (گرایش فرایند) در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشدو دکتری.
مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک و بیو مکانیک) در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.
مهندسی نقشه‌برداری
مهندسی فناوری اطلاعات (IT) در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد.
مهندسی مکانیک (در سالهای گذشته با گرایش حرارت و سیالات و از سال ۹۰ به صورت عمومی)
مهندسی عمران
مهندسی بیو تکنولوژی

زبان‌های خارجه
مترجمی زبان انگلیسی (کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری)
زبان آلمانی
زبان فرانسه
زبان عربی
زبان وادبیات انگلیسی (کارشناسی و از سال تحصیلی ۸۷کارشناسی ارشد)
زبان ارمنی
آموزش زبان انگلیسی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)
آموزش زبان چینی (کارشناسی)

علوم اداری و اقتصاد
مدیریت صنعتی، بازرگانی و دولتی
اقتصاد نظری، بازرگانی
علوم سیاسی
حقوق
حسابداری

دانشگاه اصفهان ۱۱

دانشکده‌ها

دانشکده ادبیات و علوم انسانی
نظر به سوابق علمی و فرهنگی و اهمیت تاریخی شهر اصفهان، هیئت دولت وقت در مهرماه ۱۳۳۷ با تأسیس دانشکده ادبیات در شهر اصفهان موافقت کرد، با اینکه امکانات کم و کادر آموزشی ناکافی بود از اوایل دی ماه ۱۳۳۷ این دانشکده با دو رشته‌زبان و ادبیات فارسی و ادبیات انگلیسی گشایش یافت. در ابتدا دانشکده در خانه‌ای اجاره‌ای با دواتاق شروع به کار کرد ولی از آغاز سال تحصیلی ۳۹–۱۳۳۸ این دانشکده به محلی در جنب بنای شاهزاده ابراهیم که به کمک اداره اوقاف با موافقت اداره کل آموزش و پرورش آماده بهره‌برداری‌شده‌بود انتقال یافت. در سال ۳۹–۱۳۳۸ رشته‌های فلسفه، علوم تربیتی و زبان و ادبیات ارمنی نیز در دانشکده به دو رشته قبلی افزوده شد و در سال تحصیلی ۴۲–۱۳۴۱ رشته زبان و ادبیات عرب نیز دایر گردید؛ درهمین سال دبیرخانه دانشگاه اصفهان شکل گرفت. در سال ۱۳۴۵ رشته تاریخ تأسیس گردید و در همان سال رشته‌جغرافیا نیز به رشته‌های قبلی افزوده شد. در سال ۱۳۴۷ ساختمان موقت دانشکده ادبیات در خیابان هزار جریب آماده بهره‌برداری‌شد و با رشته‌های زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، فلسفه، علوم تربیتی، زبان وادبیات ارمنی، زبان و ادبیات عرب، تاریخ و ایران شناسی، جغرافیا، زبان و ادبیات فرانسه، پاکستان‌شناسی و زبان اردو گشایش یافت. در همین سال دوره لیسانس شبانه نیز شروع به کار کرد. در سال ۱۳۴۸ گروه علوم اجتماعی دایر گردید. در سال تحصیلی ۵۴–۱۳۵۳ رشته زبان و ادبیات آلمانی نیز به گروه زبانهای خارجی افزوده‌شد. در سال ۱۳۴۹ پس از تأسیس دانشکده علوم تربیتی، رشته فلسفه به آن دانشکده منتقل‌گردید و مجموع رشته‌های دانشکده ادبیات علوم انسانی در چهار گروه آموزشی به شرح زیر اداره‌می‌شد:

۱- گروه زبان و ادبیات فارسی

۲- گروه علوم اجتماعی و جغرافیا

۳- گروه زبانهای خارجی

۴-گروه تاریخ و ایران شناسی

در سال ۱۳۵۵ دانشکده زبانهای خارجی تأسیس گردید و گروه زبانهای خارجی به آن دانشکده انتقال یافت. در سال ۱۳۵۳ رشته‌های علوم اجتماعی و جغرافیا از یکدیگر تفکیک گردید و هر یک به گروه مستقلی تبدیل گردید. در سال ۱۳۶۷ رشته فلسفه مجدداً به دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی منتقل گردید و فعالیت خود را در مقطع کارشناسی فلسفه و با سیاست توسعه طولی آن درمقطع کارشناسی ارشد و دکتری آغاز نمود.

دانشگاه اصفهان ۵

گروه حقوق
گروه حقوق دانشگاه اصفهان از سال تحصیلی ۷۵–۷۴ در مقطع کارشناسی آغاز به کار نموده‌و در بهمن ۱۳۷۴ اولین دوره دانشجویان خود را به صورت شبانه پذیرفت. اولین دوره فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی گروه حقوق دانشگاه اصفهان در بهمن ماه ۱۳۷۸ فارغ التحصیل‌گردیدند. این گروه از نیمسال تحصیلی‌اول ۸۱–۱۳۸۰ به دانشکده علوم اداری و اقتصاد منتقل گردید.

دانشکده شیمی
با تأسیس دانشکده علوم دانشگاه اصفهان در سال ۱۳۴۳ و پذیرش قبول شدگان این دانشکده در رشته‌های شیمی و فیزیک، تدریس شیمی در شهر اصفهان عملاً آغاز گردید. از مهرماه ۱۳۴۳ گروه شیمی به صورت گروهی مستقل فعالیت خود را آغاز نمود و از سال ۱۳۴۴ به بعد این گروه در رشته‌های شیمی محض و دبیری شیمی در مقطع کارشناسی دانشجو پذیرفت. همچنین از سال ۱۳۶۷ در رشته شیمی کاربردی (مقطع کارشناسی) پذیرش دانشجو آغاز گردید و در بین سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۳ دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری در شاخه‌های مختلف شیمی راه‌اندازی گردید. در سال ۱۳۹۱ با تصویب هیئت امناء دانشگاه این گروه به دانشکده شیمی ارتقاء یافت. در حال حاضر این دانشکده با استفاده از توان علمی ۳۱ عضو هیئت علمی، امور آموزشی و پژوهشی نزدیک به ۵۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی (شیمی محض و شیمی پلیمر، شیمی فیزیک، شیمی معدنی و نانوشیمی را در قالب ۵ گروه آموزشی شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی فیزیک و شیمی پلیمر عهده دار می‌باشد. دانشکده شیمی دانشگاه اصفهان دارای آزمایشگاه‌ها، دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته و بعضاً منحصربه‌فرد و مراکز پژوهشی متعددی است که می‌توان آن را یکی از مجهزترین دانشکده‌های شیمی دانشگاه‌های کشور به حساب آورد.

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی
در سال ۱۳۵۴ گروه تربیت بدنی جهت ارائه واحد درسی تربیت بدنی عمومی در دانشکده علوم تربیتی شکل گرفت. در سال ۱۳۶۲ اولین دوره از دانشجویان رشته تربیت بدنی در گروه پذیرفته می‌شوند. در سال ۱۳۶۹ موافقت اصولی برای تبدیل گروه به دانشکده از وزارت علوم اخذ گردید. در سال ۱۳۷۶ اولین دوره کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی در دانشکده راه‌اندازی می‌گردد. دانشکده تربیت بدنی در مقاطع کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی و کارشناسی ارشد و تربیت دانشجو پذیرش می‌کند.

دانشگاه اصفهان ۹

دانشکده اهل بیت (علیهم السلام)
یکی از مأموریت‌های اساسی دانشگاه اصفهان در نقش آفرینی پنجاه سال آتی برای مرجعیت در علوم انسانی آن هم در چار چوب معرفت نبوی گسترش دانش در حوزه علوم انسانی است. بدیهی است پرداختن به چنین حوزه‌ای مستلزم همکاری‌های گسترده معرفتی بین اهالی حوزه و دانشگاه برای برپایی مجموعه‌ای است که بتواند حوزه‌های دانشی جدیدی را در علوم انسانی پایه‌گذاری نماید و این امر بدون داشتن چشم اندازی تعریف شده امکان‌پذیر نمی‌باشد. اولین گام برای تحقق چنین آرمانی تشکیل هسته‌ای برای تعریف نقشه راه دستیابی به چنین مقصودی بوده است که تحت عنوان شورای راهبردی دانشکده اهل البیت تعریف و شروع بکار کرده است. این شورا به تصویب هیئت رئیسه دانشگاه رسیده و ساختار اجرایی آن تعریف شده است.

دانشکده فنی و مهندسی
دانشکده فنی و مهندسی در سال ۱۳۶۷ با صدور مجوز از طرف شورای گسترش دانشگاه‌های وزارت فرهنگ و آموزش عالی (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) با سه رشته در مقطع کارشناسی: مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار)، مهندسی کامپیوتر (سخت‌افزار) و نقشه‌برداری آغاز بکار نمود.

گروه مهندسی برق
گروه مهندسی برق دانشگاه اصفهان در سال ۱۳۸۰ تشکیل شده و اولین دوره کارشناسی با پذیرش ۳۵ نفر دانشجو در سال تحصیلی ۸۲–۸۱ در دانشکده فنی مهندسی آغاز به کار نموده است. هدف از دوره کارشناسی مهندسی برق تربیت کارشناس در زمینه طراحی، بهره‌برداری، نظارت، مدیریت نگهداری از سیستم‌های برقی و الکترونیکی می‌باشد. گروه مهندسی برق در مقطع کارشناسی ارشد نیز با تعداد ۹ دانشجو در سال تحصیلی ۸۵–۸۴ فعالیت خود را گسترش داد. این گروه از سال ۱۳۸۷ در مقطع دکتری نیز دانشجو می‌پذیرد.

دانشگاه اصفهان ۳

گروه مهندسی مکانیک
دپارتمان مهندسی مکانیک دانشگاه اصفهان در دانشکده مهندسی این دانشگاه قرار گرفته است. گروه مهندسی مکانیک دانشگاه اصفهان در سال ۱۳۸۶ تشکیل شد و در بهمن ماه همین سال اولین دوره دانشجویان کارشناسی مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات پذیرش شدند. در سال ۱۳۸۹ این گروه در دوره کارشناسی ارشد شروع به پذیرش دانشجو در گرایش طراحی کاربردی نمود. یک سال بعد هم در گرایش تبدیل انرژی، دانشجو پذیرفت. هم اکنون گروه مهندسی مکانیک در دورهٔ کارشناسی (مکانیک عمومی)، کارشناسی ارشد (گرایش‌های طراحی کاربردی و تبدیل انرژی) و دکتری (طراحی کاربردی و تبدیل انرژی) دانشجو می‌پذیرد.

گروه مهندسی عمران
گروه مهندسی عمران دانشگاه اصفهان در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد و در مهرماه سال ۱۳۸۵ اولین دوره دانشجویان کارشناسی پذیرش شدند. گروه مهندسی عمران در سال تحصیلی ۱۳۸۹ درمقطع کارشناسی ارشد به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

دانشکده مهندسی صناعت
این دانشکده توسط شخصی به نام ˈصناعتˈ و با اعتبار حدود ۲۰ میلیارد ریال ساخته شده است. عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۹ آغاز شد و پس از دو سال به بهره‌برداری رسید. این دانشکده در مساحت دو هزار و ۶۰۰ مترمربع و در سه طبقه برای استفاده آموزشی احداث شده است. دانشکده مهندسی صناعت بمنظور افزایش فضاهای آموزشی پردیس فنی و مهندسی دانشگاه اصفهان ایجاد شده است و در حال حاضر گروه برق و الکترونیک دانشکده فنی و مهندسی در آن مستقر شده است.

دانشگاه اصفهان ۱۰

دانشکده مهندسی کامپیوتر
این دانشکده در سال ۱۳۶۷ در مقطع کارشناسی و با دو رشته مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار) و مهندسی کامپیوتر (سخت‌افزار) فعالیت خود را آغاز نموده است. در سال۱۳۷۴ مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های معماری‌کامپیوتر و مهندسی نرم‌افزار راه‌اندازی شد. در سال ۱۳۸۳ در مقطع کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و دکتری گرایش های معماری‌کامپیوتر و مهندسی نرم‌افزار با پذیرش دانشجو فعالیت خود را ادامه داد. پذیرش دانشجو در مقطع دکتری هوش مصنوعی در سال ۱۳۸۷ شروع شد. مقطع کارشناسی ارشد گرایش شبکه‌های کامپیوتری در سال ۱۳۹۰، کارشناسی ارشد گرایشهای تجارت الکترونیکی و امنیت اطلاعات در سال ۱۳۹۱و مقطع دکتری گرایش امنیت اطلاعات در سال ۱۳۹۲ آغاز به کار کرد.

دانشکده علوم
دانشکده علوم دانشگاه اصفهان در سال ۱۳۴۳ شمسی پایه‌گذاری شده است. این دانشکده شامل ۵ گروه آموزشی آمار، ریاضی، فیزیک، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی می‌باشد که در تمامی مقاطع تحصیلی دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی مبادرت به پذیرش دانشجو در سطوح داخلی و خارجی می‌نماید. در حال حاضر این دانشکده با سابقهٔ نزدیک به ۵۰ سال تجربه و در اختیار داشتن اساتید مجرب و امکانات آموزشی و پژوهشی و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته، یکی از قطب‌های مهم علوم پایه در کشور می‌باشد.

دانشکده علوم و فناوری‌های نوین
دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه اصفهان کار خود را با سه گروه آموزشی مهندسی هسته‌ای، مهندسی زیست فناوری (بیوتکنولوژی) و مهندسی نانوفناوری در سال ۱۳۸۷ آغاز نمود. گروه‌های آموزشی مهندسی هسته‌ای و مهندسی زیست فناوری از سال ۸۷ پذیرای دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد گردیدند. گروه آموزشی مهندسی نانو فناوری نیز اولین دوره دانشجویان کارشناسی ارشد خود را از مهر ماه ۸۸ آغاز نمود. گروه آموزشی مهندسی انرژی نیز از پاییز ۹۰در گرایش مهندسی انرژی‌های تجدید پذیر توانست دانشجو جذب نماید. این در حالیست که در چشم انداز آینده دانشکده علوم وفناوریهای نوین گروه‌هایی مانند مهندسی سامانه‌های هوشمند، گروه آموزشی فناوریهای علوم زمین و گروه آموزشی مهندسی راهبرد دانش و فناوری در دست راه‌اندازی می‌باشد.

دانشگاه اصفهان ۶

دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی
این دانشکده در سال ۱۳۴۸ تأسیس گردید و یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های دانشگاه اصفهان است. این دانشکده در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد و با ۵ گروه آموزشی فعالیت دارد. از این مجموعه، گروه علوم تربیتی باسابقه تر و بزرگتر از بقیه است، چهار گروه دیگر شامل روانشناسی، مشاوره، کودکان با نیازهای خاص و علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی می‌باشد. همه گروه‌ها در یک ساختمان مستقر هستند که در بخش پائینی (ضلع شمال شرقی) محوطه اصلی دانشگاه اصفهان واقع شده است. دانشکده به طور مداوم به توسعه و آموزش و پرورش عمومی و خدمات اجتماعی در استان اصفهان مدد رسانده است. این دانشکده غیر از ارائه سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری، دوره‌های کوتاه مدت و میان مدت توسعه کارکنان در آموزش و پرورش استان و بهداشت را فراهم می‌آورد همچنین به تحقیقات توجه بسیار دارد و این توجه در دوره‌های تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) و در پروژه‌های تحقیقاتی اعضای هیئت علمی دانشکده تجلی می‌یابد.

دانشکده زبان‌های خارجی
زبانهای خارجی از اولین رشته‌های تأسیس شده در دانشگاه اصفهان می‌باشد. همچنان که در تاریخ دانشگاه نقل شده است زبانهای خارجی در سال ۱۳۴۷ از اولین رشته‌ها یی بود که پذیرش دانشجو نمود. دانشکده زبانهای خارجی درسال ۱۳۵۳ بعنوان یک دانشکده مستقل تأسیس گردید. گروه‌های آموزشی دانشکده زبانهای خارجی عبارتند از: زبان وادبیات انگلیسی، زبان وادبیات عربی، زبان وادبیات فرانسه، مترجمی آلمانی و ادبیات ارمنی و گروه زبانشناسی می‌باشد. گروه زبان انگلیسی (قدیمی‌ترین گروه دانشکده) درسال ۱۳۳۷، زبان وادبیات فرانسه درسال ۱۳۳۸، گروه ارمنی شناسی درسال ۱۳۳۹، گروه زبان وادبیات عربی درسال ۱۳۴۱، گروه زبان وادبیات آلمانی درسال ۱۳۷۳ وهمچنین گروه زبان‌شناسی درسال ۱۳۸۵ تأسیس گردیدند.

دانشکده علوم اداری و اقتصاد
دانشکده علوم اداری و اقتصاد در سال ۱۳۵۶ به عنوان یکی از دانشکده‌های دانشگاه اصفهان واقع در خیابان شمس‌آبادی کوچه شاهزاده ابراهیم فعالیت خود را با سه گروه آموزشی اقتصاد، مدیریت و حسابداری آغاز نمود. در سال ۱۳۶۹ گروه علوم‌سیاسی در این دانشکده راه‌اندازی گردیده و در سال ۱۳۸۰ گروه حقوق به این دانشکده ملحق شد. اکنون این دانشکده پس از گذشت سه دهه با ۵ گروه آموزشی اقتصاد، مدیریت، حسابداری، علوم‌سیاسی و حقوق در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری مشغول انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی می‌باشد.

دانشکده علوم جغرافیایی و برنامه ریزی
دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه اصفهان در ابتدا از سال ۱۳۴۵ با تأسیس دورهٔ کارشناسی کار خود را به عنوان گروه جغرافیا آغاز کرد. دورهٔ کارشناسی ارشد جغرافیا در سال ۱۳۶۶ با پذیرش چهار دانشجو افتتاح گردید. دورهٔ دکتری در سال ۱۳۷۱ با پذیرش سه دانشجو کار خود را آغاز نمود. این دانشکده از سال ۱۳۸۹ باعنوان دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی در قالب ۳ گروه آموزشی «جغرافیا و برنامه ریزی روستای، جغرافیا و برنامه ریزی شهری و جغرافیا طبیعی» در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، ارشد، دکتری و در ۵ گرایش برنامه ریزی شهری، برنامه ریزی روستایی، و اقلیم شناسی، ژئومرفولوژی، جغرافیا و برنامه ریزی توریسم هم کنون به کار خود ادامه می‌دهد.

دانشگاه اصفهان ۷

دانشکده حمل و نقل
دانشکدهٔ حمل و نقل در سال ۱۳۹۰ تأسیس شد. این دانشکده با توجه به اهمیت صنعت حمل و نقل کشور در برنامهٔ چهارم توسعه و موقعیت جغرافیایی و مزیت‌های نسبی اصفهان در این استان و در دانشگاه اصفهان تأسیس شد.

دانشکده آموزش‌های مجازی
دانشکده آموزش­های مجازی دانشگاه اصفهان در تاریخ ۹۲/۴/۱۸ با حضور اساتید و مسئولین دانشگاه اصفهان، مدیران ارشد استان اصفهان و دانشجویان دانشکده آموزش­های مجازی رسماً افتتاح گردید.

دانشگاه اصفهان ۴

مشاهیر فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه اصفهان
سید محمد خاتمی
نصرت بوتو
عطاءالله مهاجرانی
هوشنگ گلشیری
رضا ارحام صدر
اساتید مشهور و شخصیتهای وابسته
دکتر حسین جبل عاملی: فرزند علیمحمد استاد باز نشسته دانشکده علوم پزشکی، از اولین دانش آموختگان دانشگاه تهران در رشته ریاضیات و از شاگردان ممتاز پروفسور حسابی است که پس از فارغ‌التحصیلی به تدریس پرداخت و در سن ۴۰ سالگی تصمیم به تحصیل در پزشکی گرفت و پس قبول شدن در کنکور و اخذ پزشکی از دانشگاه اصفهان به فرانسه رفت و تخصص اطفال خود را از پاریس دریافت کرد. وی تا سن ۹۰ سالگی به طبابت مشغول بود. وی پدر شهید محمدرضا جبل عاملی است که داوطلبانه در نبرد خرمشهر در سال۱۳۵۹ شمسی شرکت کرد و کشته شد.

منبع:http://iranstudents.ir

پاسخ دهید