فیلیپین حرکت به سمت تعطیلی معادن آلوده را آغاز کرد

فیلیپین حرکت به سمت تعطیلی معادن آلوده را آغاز کرد
@ENVNEW
کلاور شهر معدنی فیلیپین است . در این شهر در دامنه های بی درخت کوه ، بولدوزرها با سرعت تمام در حال کار در معادن نیکل هستند و مواد معدنی استخراج شده را برای فرآوری به چین میفرستند.
فیلیپین یکی از مهمترین صادرکنندگان سنگ معدن نیکل در جهان است، و در حال مقابله وسیع با معادن نقض کننده قوانین حفاظت از محیطزیست نیز است.

در ماه فوریه گذشته، یکی از مقامات محیط زیست کشور فیلیپین اعلام کرد که 28 شرکت معدنی از مجموع 41 شرکت معدنی در این کشور را تعطیل کردند. این تعطیلی حدود نیمی از معادن نیکل این کشور بدلیل آلودگی وسیع رودخانه ها، مزارع برنج صورت گرفت. همچنین در 14 فوریه، پی گیری لغو قراردادهای 75 درصد از طرح های توسعه معادن جدید در این کشور را نیز به نام « هدیه ای از عشق » به مردم این کشور، آغاز کردند. گام بعدی فیلیپین برخورد جدی تر با معادنی است که باعث آلایندگی رودها میشوند.

در میان حامیان برخورد با معادن آلاینده محیط زیست این کشور، رییس جمهور این کشور نقش فعالی دارد. در پاسخ به واهمه بخش صنعت این کشور در از دست دادن منبع مالی از مالیات معادن، رییس جمهور فیلیپین اعلام کرد که این مانعی بر سر راه برخورد با معادن آلاینده نیست، ما میتوانیم بدون مالیات صنایع معدنی آلوده نیز زندگی کنیم.

هزینه های این رویکرد محیط زیستی برای فیلیپین قابل توجه است. دولت پیش بینی کرده است که 234 هزار شغل از دست برود. صنایع معدنی می گویند بسته شدن معادن می تواند امرار معاش بیش از یک میلیون نفر شغل وابسته به معدن را به خطر بیندازد. همچنین میزان تولید سالانه نیکی در این کشور نیز تا 50 % افت خواهد کرد. البته با اعلام سیاست محیط زیستی فیلیپین، قیمت جهانی نیکل 8 تا 10 درصد افزایش یافت.

مدیر اجرایی صلح سبز در فیلپین در ارتباط با فعالیت معادن در این کشور می گوید: معادن روباز همراه با فساد گسترده دولتی و عدم توجه به مقررات محیط زیست، باعث جنگل زدایی، آلودگی منابع آب سطحی و خاک شده اند.

ترجمه: شهره صدری
منبع: نیویورک تایمز

پاسخ دهید