دانشگاه صنعتی سهند

از جمله اهدافی که بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مدنظر مسئولان فرهنگی قرار گرفت، ایجاد تغییرات بنیادی در کم و کیف مراکز آموزشی عالی کشور بود، به طوری که بتواند نیازهای فعلی و آتی یک جامعه اسلامی را برآورد نماید.

      دانشگاه صنعتی سهند، در سال 1368 با هدف تربیت بخشی از نیروهای متخصصی و متعهد مورد نیاز کشور در زمینه‌های علوم مهندسی، با تصویب شورای گسترش دانشگاه‌های کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس گردید.

      در راستای ایجاد امکانات برای دستیابی به اهداف دانشگاه، منطقه‌ای به وسعت 410 هکتار برای پردیس دانشگاه و حدود 1100 هکتار برای ایجاد شهرک تحقیقاتی بین سه شهر اسکو، شهر جدید سهند و خسروشهر، واقع در 24 کیلومتری جنوب غربی تبریز اختصاص یافته است. سطح زیر بنای ساختمان‌های پردیس دانشگاه صنعتی سهند در مرحله سوم توسعه خود 860 هزار متر مربع پیش‌بینی شده است.

فعالیت آموزشی

      فعالیت‌های آموزشی دانشگاه از سال 1369 با پذیرش 50 نفر دانشجو، در رشته مهندسی مواد، گرایش ریخته‌گری آغاز شد و هم اکنون بعد از گذشت یک دهه فعالیت آموزشی، این دانشگاه در هشت رشته در مقطع کارشناسی و پنج رشته در مقطع کارشناسی ارشد و در یک رشته برای دوره دکتری در سال تحصیلی 1382- 1381 اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمایند و دانشکده علوم پایه در حال حاضر مسئولیت ارائه دروس علوم پایه و معارف را به عهده دارد. در حال حاضر مجموع دانشجویان این دانشگاه 1150 نفر است که از این تعداد 1082 نفر در مقطع کارشناسی و 68 نفر در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می‌باشند.

دانشکده‌های دانشگاه صنعتی سهند به تفکیک گروه‌ها و مقاطع تحصیلی

 

دانشکده

مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی ارشد

دکتری

مهندسی مواد

متالوژی صنعتی متالوژی استخراجی

شناسایی و انتخاب مواد فلزی

مهندسی شیمی

صنایع غذایی صنایع پتروشیمی

مهندسی شیمی

مهندسی شیمی

مهندسی برق

کنترل- مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)

مخابرات

مهندسی معدن

اکتشاف استخراج

اکتشاف معدن

مهندسی عمران

سازه- سازه‌های دریایی

1- دانشکده مهندسی مواد

      این دانشکده در سال تحصیلی 70- 69 با پذیرش 50 دانشجو، در رشته مهندسی مواد با گرایش ریخته‌گری فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. کادر آموزشی این دانشکده در حال حاضر با 23 نفر هیئت علمی تشکیل شده و هم اکنون 234 نفر دانشجو در دو گرایش متالوژی صنعتی و متالوژی استخراجی در گرایش شناسایی و انتخاب مواد فلزی در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می‌باشند.

      این دانشکده با داشتن 11 آزمایشگاه شامل: آزمایشگاه‌های خوردگی، متالوگرافی، مواد قالب‌گیری، استخراج فلزات 2 و 1، انجماد، عملیات حرارتی، خواص، مکانیکی، شکل دادن فلزات، جوشکاری و کارگاه عمومی، ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی را بر عهده دارد.

2- دانشکده مهندسی شیمی

      این دانشکده در سال تحصیلی 71- 70 فعالیت آموزشی خود را در رشته‌ی مهندسی شیمی با گرایش صنایع پتروشیمی فعالیت خود را آغاز نمود و هم اکنون با 20 نفر کادر هیئت علمی و 315 نفر دانشجو در دو گرایش: صنایع پتروشیمی  و صنایع غذایی در مقطع کارشناسی و با 13 نفر دانشجو در رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی ارشد و پذیرش دانشجوی دکتری در رشته مهندسی شیمی در سال تحصیلی 82- 81 به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

      این دانشکده در حال حاضر با داشتن 15 آزمایشگاه آموزشی و پژوهشی شامل آزمایشگاه‌های انتقال حرارت، کنترل فرآیند، شیمی، فیزیک، آنالیز دستگاهی 2 و 1، پایلوت، صنایع غذایی، شیمی عمومی، شیمی تجزیه،