«خانه امید اتیسم ایران» افتتاح شد

در همین راستا روز سه شنبه دوازدهم اردیبهشت، مرکز جامع خانه امید اتیسم ایران با رویکرد غربالگری کودکان اتیسمی و با حضور معاون اجتماعي وزارت بهداشت، اعضاي هيات امناي انجمن اتيسم ايران،مديركل سازمانهاي مردم نهاد سلامت و چهره‌های هنری، ورزشکاران و خانواده‌های دارای فرزند اتیسم در پایتخت افتتاح شد.

خسروتاج عضو هیات امنای انجمن اتیسم ایران در این مراسم از همه افراد خواست که حمایتی پایدار از مجموعه داشته باشند تا انجمن اتیسم ایران بتواند به تمامی اهداف کوتاه و بلند مدت خود برسد.

وی افزود: هدف از افتتاح خانه امید اتیسم ایران، اطلاع رسانی، افزایش دانش و آگاهی جامعه، ظرفیت سازی جامعه و توانمندسازی خانواده های دارای فرزند اتیسم و راه اندازی مرکز جامع اتیسم است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، سید محمدهادی ایازی اين مراسم اظهار امیدواری کرد که در سال 96 این سند ملی به تصویب برسد تا بتوان خدمات بهتری به بیماران ارائه کرد.
او همچنین به راه اندازی کار گروه اوتیسم در وزارت بهداشت هم اشاره کرد و گفت: این کار گروه حدود یک سال است که دراین وزارت خانه تشکیل شده و توانسته اقدامات خوبی را انجام دهد.

ایازی با اشاره به اقدامات گروه یاد شده گفت: غربالگری این بیماری، ایجاد شعب انجمن اوتیسم در شهرستان ها و مشارکت بین بخشی دستگاه های اجرایی برای ارائه خدمات بهتر به بیماران اوتیسم از دیگر اقدامات این کارگروه بوده است.

معاون وزیر بهداشت با اظهار امیدواری در زمینه ساماندهی جدید در حوزه بیماری های خاص، گفت: ما این موضوع را از طریق دبیرخانه شورای عالی سلامت پیگیری می کنیم تا تمام بیماری های خاص مورد بررسی دقیق قرار گیرند. وی بر لزوم بهره گیری از توان مردمی در حوزه بهداشت و درمان تاکید کرد و گفت: در حوزه بیماری ها در جامعه با مشکلات زیادی مواجه هستیم و اگر نتوانیم زمینه مشارکت مردمی را فراهم کنیم، نمی توانیم به موفقیت های بزرگ در این زمینه دست پیدا کنیم.

ایازی همچنین با اشاره به حضور مردم در بسیاری از حوزه های بهداشتی گفت: هر جا کار را به مردم واگذار کردیم، بهتر از دولتی ها کار را به نتیجه رساندند. معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از اظهاراتش از فرآیند راه اندازی شعب انجمن اوتیسم در استان های مختلف خبر داد و اظهار امیدواری کرد که تمام دولتمردان به کمک این مجموعه بیایند.

وی اظهار کرد: سه دستگاه اجرایی شامل وزارت بهداشت، وزارت رفاه، تامین اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش در این حوزه نقش اساسی دارند که امیدواریم با همکاری آنها بتوانیم خدمات مناسبی به بیماران اوتیستیک ارائه کنیم.

مراسم افتتاح خانه اتیسم با سخنان اشکان خطیبی هنرمند سینما و موسیقی ادامه یافت که وی با توضیحی مختصر از روند تشکیل کمپین و فواید و مشکلات آن گفت: وقتی که کمپین را تشکیل دادیم این روز را می دیدم که همه در ساختمان انجمن هستیم و از اتیسم میگوییم. حتما آن روز هم فرا می رسد که اتیسم با حمایت همه، مشکلات خود را پشت سر گذاشته است.

سپس دو تن از والدینی که دارای فرزند اتیسم هستند پشت تریبون قرار گرفتند و از نقش انجمن در نگاه جامعه به طیف اتیسم گفتند و لزوم بیشتر مشارکت نهادها، سازمانها و عموم مردم را در شناخت و حل مشکلات اتیسم خواستار شدند.

همچنین از سنگ بنای یادبود ساختمان نیز توسط طاهری مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس، پرده برداری شد. همچنین در این مراسم از دو پروژه “مشاوره تلفنی” و “چکاپ اتیسم” رونمایی شد.

منبع:migna.ir

پاسخ دهید