اولویت‌ها و نکات مطالعاتی برای دانش‌آموزان در پروژه‌ی 7 و 8

اولویت‌ها و نکات مطالعاتی برای دانش‌آموزان در پروژه‌ی 7 و 8

بعضی از دانش‌آموزان کنکوری بعد از دوران طلایی نوروز (در پروژه‌ی ششم آزمون‌های کانون) دچار سردرگمی مطالعاتی می‌شوند و معمولاً افکار استرس‌زایی مانند کمبود زمان، عدم رسیدن به مطالعه‌ی تمام مباحث درسی و نگرانی در مورد به خاطر آوردن مباحث قبلی و… به سراغ آن‌ها می‌آید که ناشی از نزدیک شدن به زمان کنکور سراسری است و باعث افت مقطعی روحیه‌ی ‌دانش‌آموزان می‌شود.

دقت داشته باشید که هنوز فرصت خوبی باقی است و نباید ناامید شوید. بهتر است توصیه‌های زیر را برای موفقیت خود در این مسیر مد نظر قرار دهید و تا حد ممکن آن‌ها را به کار گیرید.

اعتمادبه‌نفس و روحیه‌ی خوب داشته باشید. هر زمان دچار دلسردی و یأس شدید، هدف خود را دوباره به یاد آورید و ذهنیت مثبت نسبت به نتیجه داشته باشید و با انگیزه‌ی بیش‌تر به تلاش خود ادامه دهید.

به برنامه‌ی راهبردی آزمون‌های کانون اعتماد کنید و راه را گم نکنید؛ زیرا طبق این برنامه مسیر مطالعاتی باقی‌مانده برای یک دانش‌آموز کنکوری کاملاً مشخص است.

مراحل مطالعاتی پیش رو شامل پروژه‌های اردیبهشت‌ماه و ادامه و تکمیل مطالعه‌ی مباحث درسی نیم‌سال دوم و تمرکز بیش‌تر بر مباحث حفظی به‌ویژه عمومی‌ها با استفاده از کتاب زرد عمومی، خردادماه و جمع‌بندی به روش سه روز یک‌بار و حل سؤال‌های کنکورهای چند سال اخیر به صورت مجموعه‌ای با استفاده از کتاب زرد اختصاصی است.

لیستی از مطالب مطالعه‌شده‌ی خود در تمام درس‌های عمومی و اختصاصی تهیه کنید. مباحث مطالعاتی خود را تعیین تکلیف کرده و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. برای این کار می‌توانید از کارنامه‌ی مبحثی و پنج نوع درس استفاده  کنید.

در مدت‌زمان باقی‌مانده بیش‌تر از گذشته بر روی نقاط قوت خود در درس‌ها تمرکز کنید و سعی کنید آن‌ها را حفظ کنید و برای مباحثی که نوسانی مطالعه کردید یا ضعیف هستید با افزایش ساعت مطالعه و حل تست بیش‌تر وضعیت خود را بهبود دهید. تا جایی که امکان دارد مباحث را حذف نکنید و درنهایت به صورت جزئی و مبحثی این کار را انجام دهید.

تعادل مطالعاتی خود را حفظ کنید و بین مطالعه‌ی کمی و کیفی و مطالعه‌ی درس‌های عمومی و اختصاصی تناسب ایجاد کنید.

در آزمون‌های باقی‌مانده به هیچ وجه غیبت نکنید؛ زیرا آزمون‌های باقی‌مانده به جمع‌بندی کلی مباحث درسی می‌پردازد و شبیه‌سازی مناسبی برای کنکور سراسری است.

منبع: kanoon.ir

پاسخ دهید