استراتژی بازگشت دانش‌آموزان برتر

در مقاله‌ی زیر، استراتژی بازگشت دانش‌آموزان برتر تهران آمده است:

 بهراد احمدیان فارغ التحصیل رشته ریاضی:

من در هر آزمون می‌توانم روش ضربدر و منها را اجرا کنم، سوالات شک‌دار را هم با علامتی معلوم می‌کنم و در نتیجه زمان اضافی می‌آورم، مثلا در همین آزمون 8 تا 10 دقیقه در عمومی‌ها زمان اضافی آوردم. در زمان اضافی به این روش عمل کردم: در ادبیات سوالات آرایه را پاسخ دادم در دینی به دو سه سوال که نکته انحرافی داشت جواب دادم و چون عربی را کامل بار اول پاسخ داده بودم نیاز نشد سراغ عربی بروم.

کاظم قلم‌چی: برخی از دانش‌آموزان سوالات شمارشی یا قرابت معنایی ادبیات را بار اول پاسخ نمی‌دهند.

………………………………….

فاطمه زنگانی فارغ التحصیل رشته‌ی تجربی:

ترازم سال قبل در آزمون‌های کانون 5900 بود. امسال نیز آزمون‌ها را با تراز 6000 شروع کردم و به تراز 6700 رسیدم. من سعی می‌کنم در منزل با اجرای تکنیک زمان نقصانی، در زمان کمتر سوالات را پاسخ دهم تا بتوانم در آزمون‌ها زمان اضافی بیاورم.

بار اول پاسخ دادن به سوالات، در درس عربی ابتدا سراغ ترجمه بعد قواعد بعد متن می‌روم، به این دلیل که در خودم دیده‌ام تا زمانم کم نباشد متن را سریع پاسخ نمی‌دهم.

کاظم قلم‌چی: ایشان ناظر دوم خودش شده است و خودش را شناخته است و یک الگوی منظم دارد که در منزل نیز مطابق آن اجرا می‌کند.

امروز 10 دقیقه وقت اضافی آوردم و سراغ عربی رفتم. چون می دانستم می‌توانم به سوالات آن جواب دهم و 3 سوال را جواب دادم. در ادبیات در 15 دقیقه هر آن‌چه می‌توانستم را پاسخ داده بودم در نتیجه سراغ آن نرفتم‌. در دینی و زبان نیز نیاز نبود سراغ آن‌ها بروم.

کاظم قلم‌چی: کسانی که شیوه امتحان دادن خودشان را مدیریت نکنند زمان اضافی نمی‌آورند و این از مدیریت تفکر و مغز ناشی می‌شود. نفر اول سراغ عربی نرفت چون نیاز نبود برعکس شخص دوم، در واقع استراتژی بازگشت هر کسی مخصوص خود اوست.

در اختصاصی‌ها مقداری از زمان ریاضی را چون ضریبش کمتر است به آن اختصاص نمی‌دهم. 17 دقیقه را ذخیره می کنم و سراغ شیمی می‌روم. زمان زمین را نیز صرف زیست می کنم.

کاظم قلم‌چی: شما آگاهانه انتخاب کرده‌اید که بخشی از زمان درس ریاضی را ذخیره کنید.

………………………………….

کمند عبدالحسینی چهارم ریاضی: با تراز 5900 شروع کردم و ترازم در آخرین آزمون به 7500 رسید. عموما ادبیات را دور اول کامل می زنم. در آزمون امروز 7 دقیقه اضافی آوردم. درک مطلب عربی امروز سخت‌تر بود و در برگشت 2 سوال را جواب دادم. در کل 4 سوال از عمومی‌ها را در 7 دقیقه‌ی اضافی پاسخ دادم.

در اختصاصی‌ها نیم ساعت وقت اضافی می‌آورم چون در دور اول نزده زیاد دارم. یک سوال از گسسته و دو سوال از هندسه پایه را نزده بودم دور دوم برگشتن به آن‌ها پاسخ دادم، 3 سوال دیفرانسیل، سپس شیمی پایه و مجددا 2 سوال از دیفرانسیل را پاسخ دادم.

کاظم قلم‌چی: هنگام ازمون استرس دارید؟ نه

کاظم قلم‌چی: همان‌طور که می‌بینید کسی که درست تنظیم کند استرس نیز ندارد.

………………………………….

عسل مهرادفر با میانگین تراز 7460:

زمانی که اضافه می‌آورم در عمومی‌ها متغیر است ولی در اختصاصی‌ها زمانم مشخص است چون خیلی اختلاف تراز بین عمومی و اختصاصی دارم به این صورت که مثلا در آزمون فروردین، تراز اختصاصی من بالای 8000 بود.

کاظم قلم‌چی: شما عمومی را دست کم گرفته اید و حیف است، در حالی‌که تراز اختصاصی شما در حد رتبه‌های تک‌رقمی است.

زمانی که من در منزل برای فیزیک در نظر می‌گیرم70 ثانیه است که کمتر از زمانی است که برای این درس در آزمون‌های کانون در نظر گرفته می شود، در نتیجه زمان اضافی می‌آورم و می توانم مدیریت کنم .

در گسسته و تحلیلی اصولا 4 دقیقه را حفظ می کنم. امروز 20 دقیقه زمان اضافی آوردم که بیشتر به دلیل فیزیک بود و سراغ دیفرانسیل و شیمی رفتم و برای شیمی 5 دقیقه و 15 دقیقه برای دیفرانسیل صرف کردم. در نیم ساعت اول دیفرانسیل خیلی مشکل داشتم و اشکالاتم زیاد بود.

کاظم قلم‌چی: آیا شد سوالی را اشتباه جواب داده باشید و بار دوم تصحیح کنید؟

بله یک سوال را با شک جواب داده بودم که به جواب دیگری رسیدم.

بعد سراغ نزده ها رفتم.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید