آیا پیپ عوارض دارد؟!

یکی از باورهای اشتباهی که در بین افراد سیگاری وجود دارند این است که کشیدن پیپ عوارض ندارد و چون توتون پیپ یک توتون طبیعی است عوارض کمتری نسبت به سیگار دارد. در این قسمت قصد داریم بیشتر به صحت و سقم این ادعا بپردازیم و برای کسانی که تمایل به خرید پیپ دارند این مساله را روشن کنیم.

از آن جایی که ماده اصلی دود شونده داخل پیپ نیز همان توتون پیپ است و ماده اصلی آسیب زننده نیکوتین در آن وجود دارد، از لحاظ مضرات پیپ برای سلامتی بین سیگار، قلیان و پیپ هیچ تفاوتی وجود ندارد. فقط این که دود ناشی از پیپ در مقایسه با سیگار قلیایی ‌تر است و بنابراین برای ورود دوز بالاتر نیکوتین به خون، نیاز به ورود مستقیم آن به ریه ها نیست.

نکته مهمی که وجود دارد، این است که  به واسطه میزان بالای تنباکوی مصرفی در پیپ، مصرف‌کنندگان پیپ و اطرافیان آن با دودی چندین برابر سیگار روبرو می شوند و این می تواند مضرتر از یک نخ سیگار باشد. به همین دلیل، مصرف‌کنندگان پیپ خطر بالاتری برای ابتلا به بیماری هایی مانند انسداد مزمن ریوی و سرطان های دهان، سر، گردن، حنجره، مری و ریه دارند.

بنابراین توصیه اساسی ما به افرادی که قصد خرید پیپ را دارند در درجه اول این است که دود پیپ را به داخل ریه ها فرو  نبرید. زیرا این کار باعث آسیب زدن به ریه ها می شود و برای سلامتی بسیار مضر است. اگر می خواهید دود پیپ را به داخل ریه ها فرو ببرید همان بهتر که سیگار بکشید. به علاوه هیچ کدام از افرادی که از پیپ استفاده می کنند این کار را انجام نمی دهند و تنها با این رفتار به دیگران ثابت می کنید که شما یک سیگاری هستید نه یک پیپ کش ماهر. زیرا نیکوتین از مخاط دهان جذب می شود و نیازی به فرو دادن دود پیپ به ریه ها نیست. علاوه بر آن کلاس پیپ کشیدن در آن است که دود آن را پس از مدت کوتاهی از ورود به دهان به آرامی و مودبانه بیرون دهید.

مقایسه مضرات پیپ با سیگار

در حقیقت پیپ همان خطرات سیگار را برای سلامتی دارد. زیرا در پیپ و سیگار هر دو از توتون و تنباکو استفاده می شود و دود حاصل از نیکوتین آن در خون فرد جذب می شود. دود حاصل از پیپ در طول مدت کمتری در دهان باقی می‌ماند و کمتر وارد ریه ها می‌شود، نیکوتین آن از راه دهان جذب می‌شود و بیماری های فراوانی را در دهان، سر، گردن، حنجره و مري ایجاد می‌کند. از طرفی توتون مورد استفاده در پیپ خالص است پس غلظت مواد سمی حاصل از پیپ چندین برابر سیگار است و مانند سیگار باعث ابتلا به بیماری ‌های قلبی و عروقی، افزایش فشارخون، سکته مغزی و ابتلا به انواع سرطان ‌ها می‌شود.

 البته شاید بتوان گفت سیگار های کارخانه ای تنها به دلیل افزودن مواد شیمیایی خطرناکی مانند قطران یا چسب هایی که برای چسبابدن کاغذ و فیلتر آن به کار می رود، خطرناک تر و مضر تر از پیپ هستند که در آن از توتون طبیعی و بدون مواد شیمیایی استفاده می شود ولی در کل پیپ و سیگار عوارض و مضرات یکسانی دارند.

شاید تنها مزیت پیپ و قلیان کشیدن این است که پیپ و قلیان به اندازه سیگار همیشه و به راحتی در دسترس نیستند و به همین دلیل تمایل و فرصت کمتری در طول روز برای استفاده از آن‌ ها وجود دارد. در کل فاکتور اصلی برای میزان مضر بودن سیگار و پیپ میزان مصرف فرد در طول یک روز است. به این ترتیب مثلاً کسی که در طول روز یک الی دو بار پیپ می کشد دچار عوارض کمتری می شود نسبت به کسی که در طول روز یک پاکت سیگار می شود. زیرا ممکن است راحتی و در دسترس بودن سیگار به او انگیزه بیشتری برای مصرف سیگار بدهد به نسبت کسی که برای کشیدن پیپ و اصطلاحاً چاق کردن آن باید زمان بیشتری بگذارد و با فراغ بال و صبوری پیپ را برای دود کردن خود آماده کند.

عوارض کشیدن پیپ

قابل توجه افرادی که قصد خرید پیپ را دارند باید بگوییم که سرطان ریه یکی از خطرناک‌ترین سرطان ‌ها است و با مصرف دخانیات ارتباط تنگاتنگی دارد. تا حدی که سالانه تعداد زیادی از مردم دنیا به سرطان ریه مبتلا می‌شوند و تقریباً 80 درصد از افراد مبتلا به سرطان ریه به استعمال قلیان، پیپ و سیگار مبادرت ورزیده اند. نیکوتین ماده اصلی و موثر ناشی از دود پیپ و سیگار که اعتیاد آور نیز می باشد، با ایجاد عوارض قلبی- عروقی، گرفتگی رگ های خونی و عروق قلب و اختلال در سیستم عصبی به سلامتی فرد آسیب می زند.

علاوه بر آن به گزارش انجمن سرطان امريكا افرادي كه پيپ مي كشند احتمالاً پنج برابر بيشتر از كساني كه هیچ گونه دخانیاتی مصرف نمی کند، به سرطان روده بزرگ، ركتوم، حنجره، ريه و پانكراس مبتلا مي شوند.

البته توصیه ما هنگام خرید پیپ برای کاهش مضرات پیپ یکی این است که از پیپ های با کاسه کوچکتر استفاده کنید تا توتون کمتری در هر بار مصرف درون آن جای گیرد و دوم این که کاسه پیپ را در هر بار مصرف کاملاً پر نکنید و حجم توتون پیپ مصرفی را از این طریق کاهش دهید تا دچار عوارض کمتری ناشی از کشیدن پیپ شوید. همچنین سعی کنید جهت خرید توتون پیپ تا جای امکان از توتون طبیعی و بدون هیچ نوع افزودنی و بدون عطر استفاده کنید تا عوارض خطرناک اسانس های شیمیایی در دراز مدت دامن شما را نگیرد.

تنباکو های سنتی و توتون طبیعی پیپ مواد افزودنی بسیار کمتری دارند و معمولاً بوی آن ها برای اطرافیان چندان خوشایند نیست. ولی به علت نداشتن مواد افزودنی، جهت مطلوب بودن طعم آن ها از تنباکوی مرغوب و اصیل و خالص استفاده می شود. کسانی که سال ها است پیپ می کشند فقط از این نوع تنباکو استفاده می کنند و طعم طبیعی تنباکو را به اسانس های مصنوعی و مواد مضر شیمیایی ترجیح می دهند. البته در صورتی که از مواد طبیعی جهت طعم دار کردن توتون پیپ استفاده شود، مضرات زیان بار اسانس های شیمیایی را ندارد.

پاسخ دهید