آرشیو گرايشهاي كارشناسي ارشد هوشبری

دیر گروه هوشبری دانشگاه علوم پزشکی تهران:

رشته کارشناسی ارشد هوشبری راه‌اندازی می‌شود

اتاق عمل

مدیر گروه هوشبری دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: رشته کارشناسی هوشبری نسبت به سایر رشته‌ها از بازار کار مطلوبی برخوردار است.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر شهنام صدیق معروفی مدیر گروه هوشبری دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم بزرگداشت روز جهانی بیهوشی گفت: این مراسم به منظور ارایه گزارش از پیشرفت‌های هوشبری برگزار شده است، تاریخچه هوشبری در کشورمان، وضعیت رشته هوشبری و چشم انداز برای آینده از محورهای این مراسم است.

وی در خصوص اهداف ایجاد رشته کارشناسی هوشبری عنوان کرد: اعتلای کیفیت در ارایه خدمات مراقبتی، اثربخشی کار و شایستگی حرفه‌ای متناسب با نیاز جامعه، آشنایی با اصول جدید و روش‌های مختلف بیهوشی، کمک به متخصصان بیهوشی و مراقبتهای ویژه بیماران تحت بیهوشی عمومی و بی حسی ناحیه‌ای، ایفای نقش در بخش واحد مراقبتهای پس از بیهوشی متناسب با شرح وظایف حرفه‌ای، ایفای نقش به عنوان یک عضو موثر در تیم‌های احیای قلبی و ریوی، همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی به منظور بهبود کیفیت مراقبت از بیماران تحت بیهوشی و بی‌حسی ناحیه‌ای از اهداف اصلی ایجاد رشته کارشناسی هوشبری در کشورمان است.

معروفی از چالشهای پیش رو در رشته هوشبری به افزایش پذیرش دانشجو اشاره و تصریح کرد: کمبود فضای آموزشی در بیمارستانها، کمبود نیروی انسانی به عنوان هیات علمی در گروه های آموزشی، عدم امکان ادامه تحصیل دانش آموختگان هوشبری در مقطع کارشناسی ارشد هوشبری به منظور جایگزینی نیروهای بازنشسته از دیگر چالش‌های موجود بر سر راه رشته هوشبری است.

مدیر گروه هوشبری دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: با توجه به اینکه رشدی در بالین نداریم این افزایش پذیرش باعث می‌شود برای کارآموزی با مشکل مواجه شویم. متناسب کردن پذیرش دانشجو با نیازهای جامعه و ارتقای کیفیت، پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی، اعزام دانش آموختگان برای دوره‌های کوتاه مدت به خارج از کشور برای آشنایی با دستاوردهای علمی از راه‌کارهای حل چالش‌های موجود بر سر راه رشته هوشبری است.

وی ادامه داد: هم اکنون 5 دوره آموزشی هوشبری داریم که به طور متوسط هر کدام 150 دانشجوی کارشناسی دارند.

رشته کارشناسی ارشد هوشبری راه اندازی می شود

دکتر شعبان علیزاده معاون دانشجویی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه افزود: رشته هوشبری در علوم پایه و پیراپزشکی جایگاه ویژه خود را می تواند داشته باشد ولی جایگاهی که هم اکنون دارد ایده آل نیست.

وی گفت: عدم ادامه تحصیل تا دوره دکتری یکی از مشکلات موجود در این رشته است تا هم از نظر جایگاه شغلی، رضایت شغلی و سرویس علمی که می تواند برای جامعه بالینی کشور داشته باشد بهتر عمل کند.

معاون دانشجویی دانشکده پیراپزشکی تصریح کرد: هم اکنون برای کارشناسی ارشد این رشته اقدام شده است و پیشرفتهایی نیز داشته و تا چند سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.

منبع:isna.ir

پاسخ دهید